Na obsah stránky

Český systém kvality služeb

www.csks.cz
Plus pro vaši konkurenceschopnost

Vyhledávání

 

Hory horem pádem - představujeme Singletraily a Bike Parky

traily

V průběhu ledna a února 2020 vznikl televizní seriál mapující Singletraily, Bike parky a lyžařská střediska v ČR. Podívejme se blíže na cyklistické areály. 

Rychlebské stezky u česko-polských hranic 

V divoké přírodě Rychlebských hor poblíž česko-polských hranic najdeme Singletrail s názvem Rychlebské stezky. Stezky jsou známé především pro svou náročnější výstavbu v kamenitém terénu. Sjet si můžete například trail zvaný Obelix, který je celý vytvořen pouze z obrovských balvanů.

Základna a infocentrum Rychlebských stezek se nachází v obci Černá Voda. Kromě servisu a půjčovny kol zde nabízí také výuku na horských kolech MTB pro malé i velké. Samozřejmostí je též občerstvení a obchod se suvenýry a cyklistickými potřebami.


Trail Park Klínovec v Krušných horách

Na svazích Klínovce vyzkoušíte stezky čtyř obtížností, po kterých sjedete dolů až k lanovce. Ta vás pak i s vaším kolem vyveze zpět na vrchol. Trail Park nabízí stezky v celkové délce cca 30 km, na své si zde přijde začátečník i zkušený jezdec.

Určitým zpestřením je zde možnost zapůjčit si kromě horského kola i terénní koloběžku či tzv. fatbike (terénní kolo s velmi širokými pláštěmi pneumatik). Využít můžete také servis kol, myčku pro kola i koloběžky či specializovaný obchod s horskými koly. Občerstvení je nabízeno hned v několika restauracích a bufetech.


Trutnov trails v oblasti Čížkových kamenů a Jestřebích hor

Krásná příroda východního předhůří Krkonoš vám nabízí pět trailů různých obtížností, které jsou navrženy pro všechny kategorie jezdců.

Nástupním místem je Trailcentrum v obci Lhota u Trutnova, nacházející se v prostorách zdejší hospody. Zde je možné půjčit si kolo, získat informace ohledně trailů a okolí, nakoupit si upomínkové předměty či cyklistické potřeby a samozřejmě se dobře najíst.

Trutnov trails nabízí též firemní a soukromé akce, individuální výuku či kempy pro děti a dospělé. Tu něžnou část naší populace určitě potěší speciální kempy pouze pro ženy.


trail 3Bike Parku Peklák u České Třebové

Bike park Peklák se nachází v okolí hory Javorník a pro nadšence do horské cyklistiky nabízí 22 kilometrů tratí. Na kopec Peklák, kde je startovní místo, můžete vyjet buďto vlekem nebo použijete stoupací stezku Dechovka. U horní stanice vleku je možné si před jízdou vyzkoušet nějaké prvky na trenažérech, např. na ,,Hip hopu“ skákání, na ,,Pumpě“ zas jízdu na boulích atd.

Kromě půjčovny horských kol nabízí Bike Park i půjčovnu terénních kár, se kterými můžete sjet po 800 metrů dlouhé sjezdovce.


Singletrail Moravský kras poblíž Brna

Tento trail má dvě nástupní místa – v Jedovnicích a v Mariánském údolí. Každé místo nabízí 30 km trailových tras na třech okruzích. Hlavní základnu najdete v Jedovnicích, kde můžete využít služeb servisu a půjčovny kol, občerstvit se v bistru nebo se dozvědět více informací ve zdejším infocentru, kde vám rádi se vším poradí.

Traily v Moravském krasu jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro zkušenější jezdce.


Bikepark Tanvaldský Špičák, poblíž obce Tanvald

Bikepark Tanvaldský Špičák najdete na stejnojmenné hoře u obce Tanvald. Pro návštěvníky je zde připraveno celkem 8 kilometrů stezek, rozdělených do kategorií modrá, červená a černá. Obtížnost je určována barvami stejně, jako u lyžařů. Stezky mohou využít jak méně zkušení jezdci, tak i profíci.

Začátek trailů je na vrcholu Špičáku, ze kterého je mimo jiné krásný výhled na Krkonoše, Jizerské hory a Ještěd. Zpět nahoru vás poté vyveze čtyřsedačková lanová dráha, nebo si vrchol můžete vyjet po silnici, vedoucí Albrechticemi.

V Bikeparku je pak samozřejmostí půjčovna kol a také občerstvení.


traily 2Single trail Vítkovice – Bílá v Moravskoslezském kraji

Single trail se nachází ve Ski areálu Bílá v oblasti moravských Beskyd. V areálu je východiště tras, které dohromady čítají okolo 5 kilometrů. Najdete zde dvě stezky – Refresh trail (modrá, 3 km) a Medvěd trail (2,1 km, červená).  Zajímavostí je jedna z nejdelších dřevěných lávek v ČR na modré stezce.

Do východiště se dostanete buďto sedačkovou lanovkou, nebo po 4kilometrové výjezdové cestě.

V bikeparku je mimo jiné i tzv. Skills centrum, které je určeno pro děti či začátečníky a pomáhá jim připravit se na sjezd trailů. Účastníci si zde vyzkouší základní překážky, vlny, klopenou zatáčku apod.

Návštěvníci areálu mohou také využít servis kol, půjčovnu kol, elektrokol a koloběžek.


Bikepark Ještěd v Libereckém kraji

Do bikeparku na svazích Ještědu se dostanete za hodinku autem z Prahy, nebo tramvají přímo z centra Liberce.

Najdete zde čtyři sjezdové trasy různé náročnosti od lehké až po středně těžkou. Podél trailů vede sedačková lanovka Skalka, kterou se pohodlně dostanete zpět nahoru.

Zajezdit si zde můžete i na terénních koloběžkách, které se dají půjčit v infocentru poblíž nástupní stanice na lanovku. Ta vás pak vyveze až nahoru, odkud pojedete na koloběžce krásnou přírodou po vyznačených stezkách.


horyVšechny díly můžete shlédnout na stránkách pořadu Hory horem pádem.

Pořad vznikl ve spolupráci s partnery Českého systému kvality služebČeskou Mountainbikovou Asociací a Asociací horských středisek.


3.8.2020 11:39:31 | přečteno 837x | Ing. Klára Vostiňáková, MA
 
facebookRSS
Integrovaný operační programEvropský fond pro regionální rozvojMinisterstvo pro místní rozvoj
load