Na obsah stránky

Český systém kvality služeb

www.csks.cz
Plus pro vaši konkurenceschopnost

Vyhledávání

 

MAS Železnohorský region

VÍTEJTE I VY, Železnohorský region

náměstí Míru 288
Heřmanův Městec, 538 03

IČ:27009076
Telefon:+420 725 156 016
E-mail:mas@zeleznohorsky-region.cz
Web:www.zeleznohorsky-region.cz
Železné hory jsou výjimečný region nejen z hlediska pestrosti geologického utváření, o čemž svědčí Národní geopark Železné hory, ale i z hlediska vývoje lidské činnosti, která je úzce spjata s přírodou a převtěluje se do tradic a řemesel lidí místního kraje.
 
 
Zobrazit celý popis

Železnohorský region je pestrou krajinou přecházející od polabských písníků, rybníků, potůčků a říček přes zvlněné podhůří s bohatým výskytem smíšených lesů až po vrcholky Železných hor se svojí dominantou, impozantní zříceninou hradu Lichnice. Vzhledem k existenci Národního geoparku Železné hory a CHKO Železné hory krajina nabízí širokou škálu zachovalých přírodních krás. Na území regionu leží největší rekreační lokalita Pardubického kraje - Sečská přehrada. Zdejší krajina je jako stvořená pro toulky přírodou, které lze absolvovat pěšky, na kole i koňmo, s využitím existujících koňských rančů a jezdeckých stanic a kilometrů značených sportovních a naučných tras, v zimě udržovaných běžkařských. 

TOP 10 Železnohorského regionu

  1. Prales Polom – lesní komplex. Původní pralesní bukovojedlový porost s výskytem vzácných druhů hub.
  2. Jediné keltské oppidum ve Východních Čechách – součást Archeoparku Nasavrky (stálá výstavní expozice v Nasavrkách, Keltská stezka, vzdělávací programy, funkční keltská vesnice (ve výstavbě, r. dokončení 2012).
  3. Vápenka v Závratci – Berlova vápenka, Muzeum vápenictví v Železných horách – stálá výstavní expozice, naučná stezka. Součást projektu Železné hory – významná geologická oblast – ukázky historické geologické činnosti krajiny.
  4. Židovská synagoga v Heřmanově Městci – součást stálé výstavní expozice Gallery Cyrany (objekt bývalé židovské školy) – díla východočeských malířů 20. stol. (Kupka, Zrzavý, Čapek, Štýrský, Kubišta...). Židovský hřbitov – jeden z největších ve střední Evropě.
  5. Rozhledny Barborka a Boika – Boika u Českých Lhotic je volně přístupná. Součástí areálu rozhledny Barborka v Horních Raškovicích je stálá exterierová výstavní expozice kamenných a dřevěných plastik, fit stezka, naučná stezka Raškovickými lomy.
  6. NPR Lichnice – Kaňkovy hory – nejkrásnější a nejcennější místo Železných hor. Zvláště atraktivní jsou rokle Hedvíkovská a Lovětínská s převýšením 200 m.
  7. Přehradní nádrž Seč - významné rekreační středisko Pardubicka a Chrudimska. Ubytovací a stravovací kapacity, outdoorové aktivity, vodní sporty. Zříceniny hradů Oheb a Vildštejn.
  8. Zámecký areál v Cholticích – sezónní expozice (květen-říjen) Vlastivědné muzeum s barokní lékárnou a Svět vodníků a loutek černého divadla. Součást areálu přírodní rezervace Choltická obora.
  9. Nejstarší centrum turistické a rodinné rekreace Autokempink Konopáč – původně Eliščiny lázně, nyní přírodní koupaliště s moderně vybaveným autokempem s řadou volnočasových aktivit a letním kinem. Výchozí místo do Železnohorského regionu.
  10. Ranč LL Kovářov
ŽELEZNÉ HORY regionální produkt®

V Železných horách můžete najít řadu certifikovaných produktů ŽELEZNÉ HORY, regionální produkt®. Od železnohorského medu, přes pivo, brambory, chutné koláče, až po výrobky ze železa či keramické hlíny. Některé výrobky jsou trvanlivé, jiné mají určitou záruční lhůtu a dobu spotřeby.  Kde se můžeme s regionálními produkty ze Železných hor potkat, kam za nimi zajet, kde si koupit vzpomínku na náš kouzelný kraj? Tam, kde je to možné, poskytují Informační centra alespoň koutek či v případě Heřmanova Městce dokonce celou výstavní expozici, kde jsou produkty nepodléhající zkáze vystaveny po celý rok a volně k prodeji. V kanceláři MAS jsou umístěny především práce kovářských mistrů, keramika, obrázky, proutěné zboží či skvosty ze sušených květin. Také zde lze zakoupit chuťově specifickou medovinu z našeho kraje. V současné době 59 výrobků vlastní certifikát Železné hory, regionální produkt, kontakty na ně naleznete na webu www.regionalni-znacky.cz/zelezne-hory.

Programy pro školy

Programy odpovídající rámcovým vzdělávacím plánům pro 1. – 9. ročník základních škol, mateřské školy a střední školy s pružnou úpravou pro zájmové skupiny pracující se školní mládeží. Programy jsou připraveny formou UČIT POZNÁNÍM. Nabídka je zpracována do ucelených programů s obsahem určení: konkrétní stupeň školy/ročník, výukové téma, odpovídající předmět, cíl exkurze/výletu s obsahem, definování doplňujících služeb a aktivit navazujících. Katalog programů i pracovní listy Vám rádi zašleme po vyžádání.

Více informací o jednotlivých atraktivitách a aktuálních akcích (měsíční kalendář), vč. podrobných propagačních materiálů a map naleznete v informačních centrech regionu: Heřmanův Městec, Nasavrky, Přelouč, Seč, Třemošnice.

Komentáře a hodnocení

Přidat hodnocení

Vaše hodnocení:
Již jste hlasoval

Přidat komentář

Datum návštěvy:
Vaše jméno:
Vaše příjmení:
Váš e-mail:
kolik je 4 + 9: (kontrolní otázka)

Vámi zadaný e-mail nebude v komentářích zobrazen. Slouží pouze pro odpověď na Vámi vložený komentář.

Certifikace stupeň 2

Platnost certifikátu do:
29.1.2020

Předmět certifikace:
Služby místní akční skupiny

000
012 IC HM
001 Prales Polom (3)
002
003
004 synagoga
005
006
006 Hrad Lichnice
007
008 Zámek Choltice
009 Konopáč
010 Ranč LL Kovářov
3 hovězí maso Vašíček
011
012
013
014
015
016
 
 
facebookRSS
Integrovaný operační program - Evropská unie - MMR ČR
load